Dmuchawy jednostopniowe a dwustopniowe – różnice

Dmuchawa bocznokanałowa to urządzenie, które wykorzystywane jest do tłoczenia lub zasysania gazowego medium. Medium tym może być powietrze, gazy techniczne, metan lub biogaz. Podczas zamawiania dmuchawy do mediów innych niż powietrze należy uzgadniać wykonanie dmuchawy, aby materiał obudowy nie był wykonany z porowatych materiałów, uszczelniacze były odporne na agresywne czynniki, a konstrukcja wykonana np. w technologii odpornej na iskrzenie i wybuchy.

Nazwę „bocznokanałowa” dmuchawa zawdzięcza prostopadłemu położeniu obudowy wirnika względem osi napędzającego go silnika.

Budowa dmuchawy

Dmuchawa składa się z podstawowych części, jakimi są:

  • Wirnik łopatkowy z pierścieniową, dzieloną obudową
  • Silnik napędowy
  • Króćce ssawne i tłoczne z tłumikami
  • Układ montażowy, łapy, nogi  
  • Elektryczna skrzynka przyłączeniowa

Zasada działania dmuchawy

Obracający się wirnik, dzięki swojej łopatkowej konstrukcji zasysa medium gazowe przez króciec ssawny. Kształt łopatek, kształt obudowy, siła odśrodkowa i ruch obrotowy wirnika sprawiają, że medium jest przyspieszane i przetłaczane. Każdemu cyklowi towarzyszy wzrost ciśnienia na poszczególnych łopatkach. W momencie, gdy sprężone medium gazowe znajduje się na wysokości króćca wylotowego, zostaje one przetłoczone dalej do instalacji.

Dmuchawy mają możliwość tłoczenia i ssania, więc podczas podłączania do instalacji należy zwrócić uwagę, który króciec jest ssawny, a który tłoczny.  

Zastosowanie dmuchaw

Dmuchawy bocznokanałowe to uniwersalne urządzenia o wielu opcjach konstrukcyjnych w celu zwiększenia ciśnienia lub przepływu. Dzięki temu posiadają szereg zastosowań począwszy od przemysłu ciężkiego i chemicznego, poprzez mniejsze zakłady produkcyjne, usługowe, na ochronie środowiska skończywszy.

Zalety takie jak:

  • bezobsługowość,
  • łatwy montaż i uruchomienie,
  • niski poziom głośności,
  • praca bezolejowa i brak zanieczyszczenia tłoczonego medium
  • praca bez kontaktu części i wysoka trwałość

sprawiają, że dmuchawy bocznokanałowe są niezawodnym źródłem podciśnienia lub nadciśnienia.

Dmuchawy jednostopniowe a dwustopniowe – różnice

Dmuchawa jednostopniowa – gaz po jednym obrocie wirnika kierowany jest do króćca wylotowego.

Dmuchawa dwustopniowa – gaz po jednym obrocie wirnika w dalszym ciągu jest sprężany, aż do zakończenia drugiego obrotu wirnika, a dopiero wtedy kierowany do króćca wylotowego.

Dmuchawy jednostopniowe i dwustopniowe, przy założeniu tej samej wielkości typoszeregu, różnią się od siebie osiąganymi ciśnieniami. Dmuchawy jednostopniowe charakteryzują się niższymi, a dwustopniowe wyższymi wartościami ciśnień. 

Dmuchawa dwustopniowa od jednostopniowej może jeszcze różnić się ilością wirników. Istnieją konstrukcje, w których ilość wirników jest zdublowana. Wirniki są zamontowane na tym samym wale silnika i rozwiązanie takie zwiększa wydajność dmuchawy.

Dmuchawy jednostopniowe i dwustopniowe różniące się ilością wirników, w przypadku wirników połączonych szeregowo w dmuchawie dwustopniowej, różnią się również wydajnością i ciśnieniem.

Biorąc pod uwagę przytoczone możliwe różnice konstrukcyjne, możemy wyróżnić cztery grupy dmuchaw bocznokanałowych:

Dmuchawy jednostopniowe jednowirnikowe  Dmuchawa FPZ serii MS
Dmuchawy jednostopniowe dwuwirnikowe  Dmuchawa FPZ serii TS
Dmuchawy dwustopniowe jednowirnikowe  Dmuchawa FPZ serii MD
Dmuchawy dwustopniowe dwuwirnikowe  Dmuchawa FPZ serii TD

Istnieją również producenci, którzy wytwarzają dmuchawy jednostopniowe i dwustopniowe z trzema wirnikami, a zasada osiąganych parametrów pracy jest podobna jak w przypadku konstrukcji dwuwirnikowych.

Dmuchawy jednostopniowe a dwustopniowe – porównanie parametrów pracy dla tego samego typoszeregu dmuchawy jednowirnikowej:

 Dmuchawy jednostopniowe jednowirnikowe K10MS

Dmuchawy dwustopniowe jednowirnikowe K10MD

Porównując parametry osiągane na tłoczeniu można zauważyć, że dmuchawa dwustopniowa jednowirnikowa osiąga większe nadciśnienie (ok. 650 mbar) niż dmuchawa jednostopniowa jednowirnikowa (ok. 425 mbar).  Za to dmuchawa jednostopniowa jednowirnikowa posiada większą wydajność (ok. 380 m3/h) przy maksymalnym nadciśnieniu w porównaniu z dmuchawą dwustopniową jednowirnikową (ok. 230 m3/godz).

Dokładne dane są dostępne w tabelach udostępnianych przez producenta dmuchaw bocznokanałowych.

Dmuchawy jednostopniowe a dwustopniowe – porównanie parametrów pracy dla tego samego typoszeregu dmuchawy dwuwirnikowej:

Dmuchawy jednostopniowe dwuwirnikowe K10TS

Dmuchawy dwustopniowe dwuwirnikowe K10TD

Porównując parametry osiągane na tłoczeniu możemy zauważyć, że dmuchawa dwustopniowa dwuwirnikowa osiąga większe nadciśnienie (ok. 575 mbar) niż dmuchawa jednostopniowa dwuwirnikowa (250 mbar).  Za to dmuchawa jednostopniowa dwuwirnikowa posiada większą wydajność (ok. 1000 m3/h) przy maksymalnym nadciśnieniu w porównaniu z dmuchawą dwustopniową dwuwirnikową (ok. 550 m3/godz).

Dokładne dane są dostępne w tabelach udostępnianych przez producenta dmuchaw bocznokanałowych.

Dmuchawa jednostopniowa a dwustopniowa – którą wybrać?

Oprócz parametrów pracy, dla tego samego typoszeregu, dmuchawy różnią się jeszcze masą, wymiarami zewnętrznymi i mocą silnika. Spowodowane jest to rodzajem konstrukcji oraz zapotrzebowaniem na moc, która przetwarzana jest na energię sprężonego medium gazowego.

Wybór określonej dmuchawy determinowany jest wymaganiami dotyczącymi parametrów pracy. Określając wymaganą wydajność i różnicę ciśnień należy w wykresie charakterystyk dmuchaw odnaleźć odpowiednią krzywą, która będzie wskazywać, jaki model dmuchawy i jaka moc silnika będzie odpowiednia.

Podczas doboru odpowiedniej dmuchawy należy jeszcze wziąć pod uwagę tolerancje podawanych parametrów. Krzywe odnoszą się do powietrza o temperaturze 20oC i ciśnieniu 1013 mbar (abs), a tolerancja podanych wartości wynosi +/-10%.

Dmuchawy mogą pracować z różnymi gazami, o różnej temperaturze i różnym ciśnieniu na wlocie. Mogą pracować na ssaniu i na tłoczeniu. Dlatego warto skonsultować się z naszym przedstawicielem, by dobrać odpowiednią dmuchawę bocznokanałową. Niezależnie od tego, czy będzie to dmuchawa jednostopniowa albo dwustopniowa, jednowirnikowa lub dwuwirnikowa, dobierzemy ją tak, aby spełnić Twoje oczekiwania.