Sposoby usuwania kondensatu
Sprężarka pobiera powietrze z otoczenia i następnie kompresuje je do określonego ciśnienia. Poprzez to wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się we wlocie zostają zagęszczone w sprężonym powietrzu. Jednocześnie dostarczane są tam również cząstki oleju, którym sprężarka jest smarowana.
Zanieczyszczeniami sprężonego powietrza są pyły, woda i olej. Pyły i olej stanowią znikomą wartość procentową zanieczyszczenia powietrza, natomiast ilość wody w postaci pary wodnej charakteryzuje jego wilgotność.
Podczas procesu sprężania następuje zwiększenie ilości pary wodnej w jednostce objętości w zależności od docelowego ciśnienia. Ta część wilgoci, która występuje w sprężonym powietrzu powyżej 100 % wilgotności względnej ulega wykropleniu.
Dziennie jedna sprężarka o wydajności 1.000m3/h zasysa ok. 333 litry wody (wilgotność względna 60% i temperatura powietrza 25oC), która jest wykraplana w postaci kondensatu w różnych urządzeniach uzdatniania sprężonego powietrza.
Nieprawidłowe usunięcie kondensatu, ze względu na jego szkodliwe właściwości, może skutkować:
- przyspieszonym zużyciem powierzchni,
- korozją narzędzi, instalacji czy sprzętu,
- zniszczeniami przyrządów,
- zwiększeniem ilości braków produkcyjnych,
- niebezpieczeństwem lub ryzykiem w pracy.
Najczęściej do usuwania kondensatu stosuje się spusty – zwane również drenami. Dzięki nim jakość sprężonego powietrza jest utrzymana na docelowym poziomie (pod warunkiem poprawnej pracy).
Podczas usuwania kondensatu możliwe są zakłócenia procesu do których zaliczamy m.in.: nadmierne straty sprężonego powietrza, którego efektem są podwyższone koszty produkcji powietrza o określonej jakości lub zakłócenia w pracy i przekazanie dalej do sieci i odbiorników końcowych części kondensatu ze sprężonym powietrzem.
Rodzaje spustu kondensatu i ich charakterystyka
Rodzaj spustu kondensatu | Charakterystyka pracy | |
Mechaniczny/manualny | Zawór do usunięcia kondensatu otwierany jest ręcznie przez operatora. Czas otwarcia zaworu zależy od operatora. W przypadku, gdy zawór nie zostanie odpowiednio zamknięty może prowadzić do nadmiernych strat powietrza. | |
Pływakowy | Pływak połączony z zaworem otwiera go, kiedy osiągnięty zostanie górny poziom kondensatu w zbiorniku. Zamknięcie następuje po całkowitym opróżnieniu zbiornika. Pływak narażony jest na unieruchomienie poprzez nadmierne zanieczyszczenia kondensatu. W przypadku braku okresowego czyszczenia, pływak zmienia swoją wyporność poprzez pokrywające go zanieczyszczenia i tym samym zmienia się moment otwarcia i zamknięcia otworu. Wymaga częstej okresowej obsługi. | |
Elektryczny czasowy | Posiada elektrozawory, których czas i częstotliwość otwarcia jest ręcznie regulowana. Czas otwarcia zaworu może być niewystarczający do całkowitego usunięcia kondensatu, co może skutkować późniejszym przedostaniem się kondensatu do reszty instalacji. Zawór będzie się otwierał również w przypadku wytrącenia kondensatu w zmniejszonej ilości, co może spowodować stratę sprężonego powietrza. Wymaga filtrów/sitek redukujących ilość zanieczyszczeń, które mogłyby zablokować porty wlotowe i wylotowe. | |
Elektroniczny/pneumatyczny bezstratny | Posiada czujnik poziomu kondensatu, który zarządza pracą elektrozaworu utrzymując poziom kondensatu pomiędzy minimalnym a maksymalnym poziomem lub pływak, który poprzez zawór kontrolny uruchamia pneumatycznie proces zrzutu kondensatu używając kanału wylotowego. Pracuje bez strat powietrza. Wysoka częstotliwość opróżniania zbiornika pozwala na nieosadzanie się zanieczyszczeń. |
Przy usuwaniu kondensatu ważna jest systematyczność. Dobrą zasadą jest usuwanie go częściej w mniejszych ilościach niżeli rzadziej, ale w dużych ilościach. Podczas doboru warto wybrać zatem większy spust, aby móc awaryjnie przechwycić chwilową zwiększoną podaż kondensatu np. podczas awarii sprężarki smarowanej olejowo. Wszystkie spusty kondensatu powinny być okresowo sprawdzane i czyszczone, a w przypadku konieczności wymiany warto rozważyć wymianę na spust bezstratny, którego inwestycja zwraca się już po okresie ok. 6-8 miesięcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami – kondensat zawierający powyżej 15 mg/l oleju nie może być odprowadzony do sieci kanalizacyjnej i musi być poddany dalszemu procesowi obróbki.