Jak wybrać sterownik do kompresora?

Analizując wpisy na blogach firm zajmujących się sprężonym powietrzem, mimo różnic dotyczących oferty lub zakresu usług, powtarza się jedna zgodna opinia: sprężone powietrze jest bardzo drogim nośnikiem energii. Wynika to z faktu, iż energia elektryczna jest zamieniana w silniku elektrycznym na ruch obrotowy, który z kolei jest wykorzystywany w stopniu sprężającym do sprężenia powietrza do określonego ciśnienia. Każda taka zamiana generuje straty energii.

Potencjał energooszczędności

Im wyższe ciśnienie powietrza, tym wyższy koszt jego wytworzenia. Uzdatnianie powietrza podwyższa ten koszt, więc powinno się uzdatniać je do najniższej wymaganej klasy jakości.  Jeżeli dodatkowo okaże się, że w instalacji sprężonego powierza występują straty spowodowane nieszczelnościami, spadkami ciśnień, nieprawidłowym wykorzystaniem itp. to okaże się, że sprężone powietrze jest tym nośnikiem energii, który daje bardzo duży potencjał energooszczędności.

W przypadku nowszych konstrukcji sprężarek, są one wyposażone w sterownik mikroprocesorowy. Dzięki niemu istnieje możliwość bardzo dokładnego sterowania pracą kompresora, a co za tym idzie – oszczędności energii elektrycznej przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznej pracy.

Co można zrobić, jeśli nasza kilkuletnia sprężarka nie została fabrycznie wyposażona w sterownik kompresora?

Jej pracą sterują serwozawory, elektrozawory, a informację o stanie pracy przekazywane są jedynie przez świecące się kontrolki i analogowy manometr ciśnieniowy. W dalszym ciągu jednak pracuje, produkuje sprężone powietrze i prawdopodobnie z własnego doświadczenia wiesz, że jest to udana konstrukcja warta dalszej eksploatacji.

Rozwiązanie poprzez modyfikację

Rozwiązaniem takiego problemu jest zainwestowanie w modyfikację sprężarki i wyposażenie jej w sterownik kompresora.

Wybór konkretnego modelu sterownika do kompresora to zagadnienie dla doświadczonego mechanika/elektryka/automatyka, a jego kryteria powinny być określone przez wymagane funkcje i zabezpieczenia. Musisz pamiętać, że sterownik kompresora powinien usprawnić/ułatwić jego sterowanie, pozwolić na otrzymywanie komunikatów, a nawet na ich dalsze wykorzystywanie, ale też zapewnić bezpieczną pracę sprężarki.

Kontroler kompresora powinien realizować następujące funkcje:

 • Ustawiać zakres ciśnień (górne i dolne ciśnienie pracy), w jakim będzie pracować sprężarka.
 • Zarządzać wyborem pracy automatycznej lub ręcznej. W trybie pracy automatycznej, przy braku zapotrzebowania na sprężone powietrze, silnik zostanie wyłączony. W trybie pracy ręcznej sprężarka będzie dociążana i odciążana, ale silnik nie będzie wyłączany.
 • Ustalać czasy wybiegu i ich dopuszczalną ilość w ciągu godziny, aby zredukować ilość rozruchów silnika i zabezpieczyć go przed przegrzaniem.
 • Automatycznie zmieniać czas odciążenia po analizie szybkości spadku ciśnienia powietrza oraz różnicy pomiędzy ustawionym i obliczonym czasem odciążenia. Dzięki temu praca sprężarki będzie bardziej efektywna – zapewni mniejsze zużycie energii elektrycznej i wydłuży żywotność stopnia sprężającego.
 • Monitorować prawidłowy przebieg pracy (temperatura i ciśnienie) i sterować pracą wentylatora w celu utrzymania prawidłowej temperatury oleju, niezależnie od zmian temperatury otoczenia.
 • Identyfikować sytuacje awaryjne i wyłączać awaryjnie sprężarkę przy przekroczeniu wartości granicznych.
 • Monitorować czas pracy w odciążeniu i dociążeniu, w celu określenia czasu pozostałego do przeglądu okresowego.
 • Pozwalać na zdalne uruchamianie i wyłączanie sprężarki.
 • Umożliwiać programowanie tygodniowych schematów włączania i wyłączania sprężarki, dzięki wyposażeniu w zegar czasu rzeczywistego.
 • Kontrolować obecność faz i automatycznie uruchamiać kompresor po wystąpieniu przerwy w zasilaniu.
 • Kontrolować drożność filtra sprężonego powietrza, filtra oleju i separatora oleju.
 • Kontrolować temperatury uzwojeń i łożysk silnika.
 • Sterować zaworem spustu kondensatu, jeśli sprężarka jest wyposażona w taką opcję.
 • Współpracować ze sterownikami innych sprężarek i innych producentów, by móc ustawić pracę sprężarek w trybie kaskadowym lub sekwencyjnym.

Powyższe funkcje spełnia sterownik mikroprocesorowy, ale samodzielny wybór takiego sprzętu może być trudny. Sterownik powinien być jeszcze wyposażony w komplet czujników, przetworników, przewody przyłączeniowe, zasilacz, bramkę transmisji danych itp., więc wskazana jest pomoc doświadczonego technika, dogłębnie znającego zagadnienie.

Montaż sterownika

Montaż sterownika kompresora powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i kompatybilności elektromagnetycznej.

Po montażu sterownika do kompresora następuje konfiguracja i to od niej zależy prawidłowa i bezpieczna praca sprężarki.

Sprawdź nasze sterowniki do zespołu sprężarek, które dobieramy w zależności od potrzeb.