Kompresor olejowy – czy warto stosować tylko oryginalne części?

Oferta części zamiennych na rynku jest bardzo duża i poza oryginalnymi, przeznaczonymi na montaż fabryczny, dostępnych jest szereg zamienników. Przed podjęciem decyzji, które z nich wybrać, powinniśmy się dowiedzieć jakie są między nimi różnice i jak mogą wpłynąć na trwałość, niezawodność i eksploatację sprężarki.

Jak serwisować kompresor olejowy – zamienniki vs. oryginalne części

1. Niższy całkowity koszt posiadania

Z reguły oryginalne części mają nieznacznie wyższą cenę zakupu. Jednakże porównując rzeczywisty koszt, powinniśmy wziąć pod uwagę również ryzyko połączone z montażem, wydajnością i wpływem części na produkcję sprężonego powietrza. Oryginalne części zamienne i ich montaż są ściśle związane z profesjonalną obsługą serwisową. 

Ukryty koszt i ryzyko być może nie są oczywiste w momencie zakupu, ale jest to ważny składnik całkowitego kosztu posiadania sprężarki i powinny być uwzględniane w decyzji zakupowej części zamiennych.

2.  Zaprojektowane i przetestowane nie tylko żeby pasować, ale żeby również prawidłowo pracować.

Oryginalne części zamienne są zaprojektowane i wykonane zgodnie ze specyfikacją gwarantującą najlepsze dopasowanie prawidłowe funkcjonowanie. Części te są testowane zgodnie z przeznaczeniem, czyli niezawodną pracą pomiędzy kolejnymi serwisami prewencyjnymi sprężarki np. przez 2000 lub 4000 godzin. Materiały wykorzystane do produkcji części zamiennych zapewniają ich wysoką trwałość i żywotność. Oryginalne części zamienne zapewniają większą żywotność i niezawodne działanie sprężarki.

Zamienniki często można zamontować bez żadnych problemów, ponieważ wyglądem nie różnią się od oryginalnych. Różnice zaczynają być widoczne dopiero po jakimś czasie, ponieważ gorsza jakość materiałów lub trudne do wykrycia niedoskonałości produkcyjne to gwarancja przedwczesnej usterki. Kluczowy jest tu materiał z jakiego wykonano daną część. Zastąpienie metalu tworzywem sztucznym lub metalem o innym składzie może wpływać na tolerancje, wytrzymałość i zgodność współpracujących ze sobą materiałów.

3. Weryfikacja w oparciu o bieżące badania i rozwój

Inżynierowie projektujący oryginalne części zamienne wprowadzają ciągłe zmiany i  udoskonalenia, biorąc pod uwagę czynniki które pojawiają się w trakcie eksploatacji kompresora olejowego. Zmienione oryginalne części zamienne są dostępne jedynie w sieci dystrybucji współpracującej z producentem sprężarki. W przypadku pozostałych dostawców, ryzyko związane z niekompatybilnością znacznie wzrasta. Zwłaszcza w przypadku programów naprawczych mechanicznych zespołów sprężarki, uaktualnień oprogramowania falowników lub sterowników zarządzających pracą sprężarki. Klienci stosujący oryginalne części mogą mieć za to pewność, że w przypadku wycofania z produkcji wcześniej używanej części, będą posiadali zamiennik o tych samych „oryginalnych” parametrach. 

banner-dlugi

4. Zgodność z systemem i procedurami gwarancyjnymi

Większość zamienników jest objęta gwarancją wymiany części, ale nie obejmuje szkód, które ta część spowodowała w sprężarce.  W przypadku stosowania oryginalnych części, autoryzowany serwis oferuje szerszy zakres gwarancji, odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Czasami okres gwarancji jest wydłuzony nawet do 10 lat.

5. Logistyka dostaw i dostępność części

Kiedy przychodzi czas na wymianę, dla każdego Klienta liczy się czas. Prawidłowe zarządzanie stanami magazynowymi połączone z analizą zapotrzebowania klientów pozwala zapewnić autoryzowanym dystrybutorom pełną dostępność. Dodatkowo pełnią oni również funkcję doradców, który informuje kiedy należy zabudżetować zakup części w przyszłości.  

6. Unikanie ryzyka awarii

Czy warto ryzykować awarię z powodu źle działających zamienników? Nie spełniające fabrycznych specyfikacji części zamienne mogą prowadzić do awarii sprężarek lub stwarzać zagrożenie dla użytkownika. Źle pracujące części elektryczne stwarzają zagrożenie przepięcia, porażenia lub pożaru. Wynikiem może być zniszczenie układu elektrycznego sterującego pracą sprężarki lub porażenie prądem pracownika obsługi. 

7. Dostęp do ekspertów technicznych

Współpraca z dostawcą oryginalnych części zamiennych jest najlepszym sposobem radzenia sobie z wymianą części i obsługą serwisową, ponieważ dzięki temu można bardzo dokładnie kontrolować koszty eksploatacji kompresora olejowego. Serwis techniczny pomaga bowiem w planowaniu kosztów obsługi okresowej i budżetu w przypadku potencjalnych problemów w określonym okresie czasu.

Czy stosowanie zamienników jest opłacalne?

Stosowanie zamienników w kompresorach olejowych może powodować: 

  • Znaczne pogorszenie jakości powietrza
  • Utratę praw gwarancyjnych
  • Powstanie uszkodzeń, które nie dadzą się naprawić
  • Nieodwracalną utratę jakości działania i wydajności sprężarki
  • Kosztowne naprawy i nieoczekiwane przestoje

Czy warto zatem ryzykować, skoro w długim okresie czasu koszt eksploatacji sprężarki na oryginalnych częściach mimo wyższej ceny zakupu jest niższy niż z wykorzystaniem tańszych zamienników?