Sprężarki śrubowe marki Champion

Wady i zalety sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe zdominowały polski przemysł. Są łatwo dostępne, występują w różnych wersjach wyposażenia zależnie od wymagań i portfela przyszłego nabywcy. Z łatwością można zakupić tańszą, ekonomiczną wersję do mniej wymagających aplikacji. Można również zainwestować w sprężarkę wyposażoną w najnowsze systemy komunikacji i  rozwiązania zwiększające niezawodność i efektywność energetyczną urządzenia. Ich wszechstronność oraz możliwość skrojenia pod najbardziej wymagające gałęzie przemysłu sprawia, że sprężarki śrubowe nie mają sobie równych.

Dlaczego sprężarka śrubowa nie traci na popularności?

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są w większości zakładów przemysłowych. Tam, gdzie ciągłość pracy jest kluczowa, a koszty nawet krótkiego przestoju przewyższają wartość urządzenia, wybór sprężarki śrubowej wydaje się być oczywisty. Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych to właśnie sprężarki śrubowe są w stanie zapewnić stabilne ciśnienie przy ciągłej pracy. Mogą występować w kilku wersjach ciśnienia oraz być wyposażone w falownik, wymienniki ciepła, systemy zdalnej komunikacji, rozbudowane sterowniki. Mogą wspólnie z odpowiednimi osuszaczami, filtrami i separatorami dostarczać powietrze o odpowiedniej jakości do każdej branży przemysłu, od ciężkiego, poprzez motoryzacyjny, spożywczy, kosmetyczny, na farmaceutycznym skończywszy. Są bezkompromisowe, pewne i niezawodne. I tylko pozornie drogie, bo biorąc pod uwagę cały koszt ich posiadania, wyższa cena zakupu szybko się zwraca w koszcie energii elektrycznej i zyskach ciepła.

Dlaczego kompresory śrubowe są świetnym wyborem?

Kompresory śrubowe są sprężarkami wyporowymi, w których sprężanie powietrza odbywa się wskutek obrotu dwóch zazębiających się wirników śrubowych umieszczonych w stojanie mającym kształt dwóch połączonych poosiowo cylindrów. Kształt wirników jest tak dobrany, że pobrane powietrze sprężane jest w wyniku zmniejszania się objętości przestrzeni między profilami obracających się śrub i ściankami stojana.

Ich konstrukcja pozwala na utrzymanie ciągłej pracy. Mogą działać nawet w ciężkich, niekorzystnych warunkach i są niezwykle wytrzymałe na temperaturę otoczenia do 45°C, co oznacza, że nie ma potrzeby ich cyklicznego wyłączania. Zupełnie inaczej wygląda eksploatacja kompresorów tłokowych, które wymagają przestojów pozwalających na wystudzenie pompy, a czas ich pracy nie powinien jednorazowo przekraczać 10-15 minut.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest pobór energii (efektywność energetyczna) definiowany jako ilość energii potrzebnej do sprężenia określonej ilości powietrza do określonego ciśnienia. Czołowi producenci sprężarek śrubowych wprowadzają energooszczędne rozwiązania, które zapewniają niższe koszty eksploatacji. W celu zapewnienia większej oszczędności energii można wybrać sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, która będzie dostosowywać się do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze.

Dzięki zwartej konstrukcji zajmują niewielką powierzchnię w pomieszczeniu sprężarkowni, a mała ilość ruchomych elementów i zamknięcie komponentów w dźwiękoszczelnej obudowie powodują, że poziom hałasu generowany przez sprężarki śrubowe jest stosunkowo niski i utrzymuje się na poziomie 65-75 dB. Mają tym samym przewagę nad kompresorami tłokowymi, które generują hałas rzędu 85-95 dB.

Sprzęt śrubowy wymaga prowadzenia regularnych przeglądów i wymian materiałów eksploatacyjnych (olej, filtry) zdecydowanie rzadziej niż kompresory łopatkowe, co za tym idzie, koszty obsługi serwisowej są stosunkowo niskie. Ich trwałość pozwala na 35-50 tysięcy godzin pracy do remontu kapitalnego, a gwarancja techniczna jest zwykle udzielana na okres do 5 lat.  Należy zwrócić uwagę również na łatwość konserwacji urządzeń, które charakteryzują się bezproblemowym dostępem do punktów serwisowych.

Trwałość, niezawodność i jakość działania

Wszystkie powyższe parametry odpowiadają za to, co jest najważniejsze dla przyszłego użytkownika: trwałość, niezawodność i jakość działania. Warto zauważyć, że cena zakupu sprężarki śrubowej jest niższa niż w przypadku sprężarek łopatkowych. W gałęziach przemysłu wymagających stałej produkcji sprężonego powietrza o wysokiej jakości wybór kompresora śrubowego będzie korzystną inwestycją na długie lata.